Historie
Dobrovolná organizace hasičů vznikla jako dobrovolná humánní organizace účelově zaměřená na ochranu životů a majetku před požáry a živelnými pohromami. První dobrovolný hasičský sbor v Čechách byl založen 22. května 1864 ve Velvarech. Po 40 letech došlo k založení Sboru dobrovolných hasičů i v naší obci.
Historie založení Sboru dobrovolných hasičů v Lipencích
Vzhledem k tomu, že se naše obec dělila na dvě části, Lipenec a Lipany, založení dobrovolných hasičů v Lipencích proběhlo dvakrát, a to ve stejném roce. O ustanovení Sboru dobrovolných hasičů v Lipanech dle Památní knihy dobrovolného sboru hasičského v Lipanech: Prvý krok k založení dobrovolných hasičů v Lipanech byl podniknut vyhláškou následujícího znění:
Vyhláška
Podepsaný zak. výbor Sboru dobrovolných hasičů v Lipanech, nově se utvořujícího, vybízí všechny p.p.občany, aby se přihlásili za členy. Lidé od 18 – 50 roků za činné a jiní za přispívající. Výše příspěvku bude stanovena na prvé Valné hromadě. Činnými členy býti chtějící podepište se vlevo, přispívající vpravo. Z předsednictva sboru dobrovolných hasičů v Lipanech, dne 18.července 1904.
Na tuto vyhlášku se přihlásili jako první členové činní : Václav Šarboch, Josef Kříž, Josef Žák, František Šedivý, František Houdek, Václav Míka, Josef Sýkora, Josef Husák, Antonín Jiříček, Vratislav Liška. Členové přispívající : Josef Kovarčík, Josef Šarboch, Jan Vejvoda, Josef Žák, Josef Vejvoda, Alois Lebeda, Jan Štulík, L.Sušický.
Po přípravné práci byla svolána řádná ustavující Valná hromada na 7. srpna 1904 do hostince pana Lebedy v Lipanech. Na této schůzi byli řádně zvoleni starostou Felix Beran – řídící učitel, jednatelem Jaroslav Holík – učitel, velitelem Jan Štulík – rolník, podvelitelem Václav Šarboch – rolník, cvičitelem Josef Dvořák – pekař, hudcem Josef Císařovský. Výše příspěvků byla stanovena u členů zakládajících 10 K, u členů přispívajících 2 K. Prvá zábava byla pořádána se současně se tvořícím bratrským sborem dobrovolných hasičů . Tak začala historie dobrovolných hasičů v Lipanech.
Z pamětní knihy dobrovolných hasičů v Lipenci, o založení hasičů v Lipenci
Před založením Sboru dobrovolných hasičů v Lipenci se starala o požární bezpečnost v obci správa obce, která měla k tomuto účelu starší čtyřkolovou stříkačku a několik plechových košů na vodu. V obci byl vydán požární řád, ve kterém měla jednotlivá čísla popisná za povinnost dopravit k ohni stříkačku nebo voznice s vodou, další žebříky a háky, jiná čísla popisná pak měla za povinnost obsluhu stříkačky, některá vynášení majetku z hořících budov, další potom hlídání vynesených věcí a podobně. Tyto povinnosti přecházely na další obyvatele domu. Na podnět svého tehdejšího starosty Jana Veselého se roku 1904 obecní zastupitelstvo obce Lipenec usneslo založit Sbor dobrovolných hasičů v Lipenci. Přípravný výbor – předseda Josef Macháček, jednatel František Kříž, členové František Čuba a Antonín Vodvářka – svolal ustavující Valnou hromadu na den 31.prosince 1904 do hostince pana Josefa Froňka v Lipenci.Po zahájení a objasnění programu se přihlásili ihned do sboru: členové zakládající – Josef Macháček – rolník, Josef Froněk – hostinský, za členy činné – Josef Macháček ml.- syn rolníka, Antonín Vodvářka- rolník, František Čuba- rolník, Karel Froněk syn hostinského, Josef Pechar – cestář, Josef Bednář – obuvník, Antonín Labský – pekař, Antonín Žák – kolář, Josef Marek – zedník, Hynek Chmelík – kovář, Josef Vejvoda – dělník, Josef Humhal – kovář, Antonín Bláha– rolník, František Kříž – cestář, Josef Rožníček – zedník, Max Konig – řezník, Jan Veselý- rolník, Josef Vyhnal (povolání nezaznamenáno ). Za členy přispívající – Josef Konig – řezník, Vojtěch Dolejš – krejčí, Josef Froněk – hostinský, Josef Houdek (povolání nezaznamenáno). Pokladna sboru byla prázdná a chudá obec nemohla náklad na řádné vybavení sboru poskytnout. Členové sboru František Kříž a Jan Veselý si vzali na starost, že sbírkou po Zbraslavi nějaký obnos opatří. Současně podali žádosti o příspěvky Prvnímu vzájemně pojišťovacímu ústavu v Praze, který poskytl 40 K, majitel panství Zbraslav, kníže z Ötingen – Vabersteinů věnoval 24 K, Jeho Eminence pan arcibiskup dal 10 K, majitel cukrovaru v Radotíně poskytl 40 K, firma Smekal 10 K a Antonín Liška 10 K. Na Zbraslavi bylo vybráno 40 K. Žádosti o podporu, zaslanou Jeho Veličenstvu císaři a králi říše Rakousko – Uherské do Vídně, nebylo vyhověno. Do pokladny přispěli i členové sboru – velitel sboru Ant.Vodvářka 20 K, J.Macháček a J.Froněk složili po 50 K,13 členů přispívajících po 2 K. 5.března 1905 byl pořádán 1.ples, který vynesl 183 K a slavnost svěcení nové stříkačky pořádána 12.6.1905 vynesla 64 K 52 h. Do začátku tyto prostředky na pokrytí všech potřeb nestačily, a tak nezbývalo nic jiného než si vypůjčit od Okresní záložny hospodářské ve Zbraslavi 420 K. 100 K bylo splaceno příští rok, zbytek na sebe převzala obec Lipenec. A tak začala činnost dobrovolných hasičů v Lipenci.
O další činnosti dobrovolných hasičů obou obcí se dovídáme hlavně z Památní knihy dobrovolného sboru hasičského v Lipanech, v Pamětní knize dobrovolných hasičů v Lipenci je pouze záznam o založení sboru a potom zdravice okolních sborů z oslav různých výročí trvání sboru hasičů v Lipenci, později v Lipencích. Oba sbory se utkávaly na veřejných cvičeních, vzájemně se zúčastňovaly Valných hromad, kde si předávaly své zkušenosti. Po veřejném cvičení v 28.5.1950, tenkrát velice úspěšném, následujících změnách ve funkcích a politice, nastal dlouhý klid. V roce 1953 byl Svaz požární ochrany přeměněn na masově politickou organizaci. Organizace je taková, že občané jsou na základě dobrovolnosti v tak zvané Místní jednotě českého svazu požární ochrany – MJČSPO.
Od roku 1953 byl název změněn na – Základní organizace svazu požární ochrany – ZOSPO. Dřívější oslovující titul bratři byl změněn na soudruh, starosta na předsedu. Po politických změnách roku 1989 se organizace přejmenovala 2.6.1990 na „Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – Sbor dobrovolných hasičů“, z předsedy se opět stal starosta a z Výročních schůzí Valné hromady. Po roce 1950 nastal menší útlum aktivity hasičů, až do sedmdesátých let. Obec Lipany a Lipenec se v této době spojila do obce Lipence. V roce 1978 byla zásluhou řady hasičů brigádně postavena požární zbrojnice, kam se přestěhovala požární technika z tehdejší zbrojnice v Jílovišťské ulice domu čp. 175 (zde bývala zbrojnice hasičů z Lipenec, hasiči z Lipan měli zbrojnici na místě nynějším obecním úřadě). Získáním vhodných prostor nastal příliv nových členů a začalo období většího rozmachu. Hlavním úkolem hasičů bylo, je a bude likvidovat požáry, ať se jedná o budovy, stohy slámy, skládky, kontejnery, auta, louky, lesy apod. Vzhledem k tomu, že se naše obec nachází v povodňové oblasti, mají hasiči velký podíl na záchraně osob i majetku při povodních, které se v naší obci objeví každým rokem. Nezapomenutelná je nedávná, z roku 2002, která zasáhla velkou část celé naší republiky. V posledních letech jsou naši hasiči žádáni i k akcím na záchranu osob – roku 2002 zbloudilý muž ve skalách nad Vranskou přehradou, – 2003 uvízlý mladík na rogalu v drátech vysokého napětí u Černošic. Začátkem ledna 2003 pomohli chytit zloděje v soukromém sklepě i s lupem a předali ho policii.
Technické vybavení dobrovolných hasičů
Jelikož stará stříkačka používaná v obci Lipenci nevyhovovala, koupila se 29.4.1905 nová čtyřkolová ruční stříkačka, 8m savic a 100 m hadic s ostatním příslušenstvím. 15.4.1946 převzali dobrovolníci pod záštitou MNV motorovou stříkačku a vůz první pomoci vyřazený vojenský automobil Dodge, který byl také používán na převoz nemocných, nebo žen k porodům. V roce 1950 vlastnil sbor Lipany vojenský vůz Dodge se stříkačkou PS 8 na vlečném podvozku, sbor Lipenec vůz Studebaker se stříkačkou PS 8 na podvozku a ruční stříkačku z roku 1905, která se používala při lesních požárech. V roce 1978 je ve výzbroji sboru Lipence vůz Tatra 805 se stříkačkou PS 12, 1 stříkačka PS 8 a z piety chována ruční stříkačka z roku 1905. (Při stěhování techniky do nové zbrojnice byla navržena do železného šrotu. To se nelíbilo tehdejšímu veliteli zásahové jednotky Karlu Košařovi, doma jí provedl generálku a od té doby zdobí různé hasičské akce. Poprvé se představila na 100.výročí založení hasičů na Zbraslavi. Dnes zaujímá čestné místo ve zbrojnici). Od 6.11.1978 patří zásluhou dětských družstev do technického vybavení skříňový vůz AVIA 30, který má 16 + 3 sedadel a finance na pořízení věnovala státní pojišťovna.
Po stoletém působení vlastní SDH Lipence k prosinci 2004:
Vozidla: | CAS 25 Liaz K24, CAS 32 T 815, BUS A 30a, Škoda Forman |
Přívěsy: | 2x PPS 12, PVA, nákladní Podlešák 3500kg |
Čluny: | 2x raft, 2x raft HF 360, motorový YAM 430S + motor YAMAHA 25 |
Pily: | motorová Husqarna 50, motorová Husqarna 357xPG |
El.centrály: | Honda ECT 6500 P, Honda ECM 2800 |
Čerpadla: | přenosné PS 8, Honda WN30, kalové Robin EY 20, kalové Honda GX 340, 2x plovoucí MACXIMUM |
Ve výzbroji nechybí ani vysílačky.
Mladí hasiči
První zmínka o existenci mladých hasičů je v zápise v Památní knize DSH v Lipanech při 20.výročí založení. V té době působila ve sboru jinošská družina.
V roce 1978 byla v místní ZO SPO založena 2 družstva mládeže – jedno chlapců, druhé děvčat. Vedením družstev se ujal Jan Hartman za spolupráce Josefa Šolka, Jarmily Křížové a Dany Šedivé. Po vycvičení se družstva účastnila mnoha soutěží, ve kterých obsazovala přední místa. Tato družstva si založila také vlastní kroniky, které jsou součástí archivu hasičů. Postupně přibývaly kategorie – mladší, starší i dorostenci.
Na přípravě těchto družstev se dále postupně podíleli Jan Kerbach, Václav Cipra, Bohumil Procházka, Jiří Rak, Karel Košař, Jaroslav Uhlíř, Monika a Stanislava Dvořákovy, Martina Houdková, Jana Kerbachová, Kateřina a Karolína Košařovy, Petra Lepšíková, Jiřina Roztočilová a Zuzana Vladyková ml. Družstva se scházela až do roku 1993.
Po krátké přestávce jsou opět v roce 1999 v Lipencích založeni Mladí hasiči, tentokrát pod vedením Zuzany a Jana Fatkových, za pomoci Marcely Novákové, Jany Rakové, Blanky Machačné. Později se do práce s dětmi zapojila Iva Žáková, Martin Sieja a Karel Žák. Většina těchto vedoucích byla kdysi Mladými požárníky a tak mají již své zkušenosti.
Od roku 2004, kdy nám odrostli někteří Mladí hasiči, byli opět založeni v našem sboru dorostenci, tentokrát pod vedením Jana Fatky a Františka Soldáta.
Největším úspěchem mladých bylo umístění dorostenců, kteří se stali roku 1984 mistry ČSR v Českých Budějovicích. Složení družstva – Michal Hájek, Petr Hejduk, Jaroslav Kábele, Jan Kerbach, Bohuslav Procházka, Pavel Rubeš, Josef Šindelář, Ladislav Uhlíř, Josef Netolický – vedoucí Jan Hartman a Bohumil Procházka.
V roce 1987 další družstvo dorostenců ve složení Jan Gežo, Tomáš Hartman, David Kerbach, Pavel Lalák, Pavel Netolický, Vlastimil Procházka, Jan Šindelář, Josef Vladyka s vedoucími Janem Hartmanem st. a Bohumilem Procházkou obsadilo na mistrovství České republiky v Hradci Královém pěkné 6. místo.
I nová generace se může pyšnit předními místy ve hře PLAMEN. V roce 2003 se stal za mladší žáky Petr Fatka Mistrem Prahy v uzlování. Stejný titul si odnesla v roce 2004 Veronika Vodrážková. Ve stejném roce získala v Praze 1. místo v uzlování v kategorii dorostu Kamila Vránová.
Od roku 1980 do 1993 byl pro děti každý rok vlastními silami pořádán pobyt na horách, první rok v Javorné na Šumavě, ostatní v Hraběticích v Jizerských horách. Při těchto pobytech jsme zajišťovali jak výcvik na lyžích, tak dozor i navaření dobrot pro hladové lyžaře.
Po roce 1999 se pro děti organizuje letní tábor. Tyto pobyty byly a jsou mezi dětmi velmi oblíbené.
Další činnost dobrovolných hasičů
Neodmyslitelnou součástí činnosti hasičů jsou různá vystoupení a soutěže.
První zápis o vystoupení hasičů je z 29.7.1906, které bylo na okresní výstavě hasičské župy na Zbraslavi.
Jedno z největších cvičení se konalo při oslavě 45letého trvání sboru Lipany spojeným se srazem OHJ Praha – jih 72. Toto cvičení proběhlo 28. května 1950 a zúčastnilo se jej přibližně 400 bratří a sester ze všech 7 okrsků. Byly předvedeny ukázky jako běh po kladině, probíhání hořícím kruhem, vysoká překážka, vysoká lávka a skok do plachty. Dále provedení útoku současně s 5 sbory s přesnou souhrou všech zúčastněných, ženy předvedly útok s navijákem. Po závěrečném útoku provedeném sborem Radotín pěnovou proudnicí bylo cvičení zakončeno a vyhlášen poplach spojený s útokem vodou na usedlost se zařazením sousedské pomoci. Po dlouhé 28leté odmlce začali tehdy požárníci soutěžit v obvodních soutěžích v požárním sportu a útoku. Střídavě obsazovali přední a konečná místa. Těchto soutěží se muži zúčastňují dodnes. Během osmdesátých let až do roku 1992 se soutěží účastnilo i družstvo našich žen. Ani za jejich výkony jsme se nemuseli stydět.
Letos budeme pořádat 4.ročník „Memoriálu Josefa Bednáře“ v požárním útoku. Tento závod je určen pro družstva dětí, žen a mužů. V loňském roce se nám opět podařilo postavit i družstvo žen. Pro vítěze každé kategorie jsou připraveny putovní poháry.
Již poosmnácté bude letošní rok „Branný závod Lipence-Jíloviště“. Je to závod, který vymyslel a zorganizoval poprvé Karel Košař. Od té doby je branný závod pořádán každoročně ve spolupráci s hasiči z Jíloviště. Po smrti Karla Košaře, který je tedy jeho zakladatelem, byl změněn název závodu na „Branný závod Karla Košaře“. Každý rok tak na trať vyráží dvojice, které na trase prověří své umění a zdatnost. Po předání putovních pohárů pro vítěze se všichni pobaví při hudbě.
Od konce sedmdesátých let provádí zásahová jednotka pravidelně každým rokem výcvik na vodě, jenž využívá na záchranných akcích při povodních. Další sportovní činností jsou vánoční turnaje v hokeji a fotbale, které mají také dlouhou tradici.
Dlouhodobě pořádáme oslavu Dne dětí, kde jsou pro děti připraveny různé soutěže i odměny. Společenské plesy a zábavy patří od samého začátku k činnosti hasičů. I pořádání Masopustu má u nás dlouhé trvání. Je to jeden ze způsobů výdělku na činnost sboru. Velký podíl na finančním zisku mají sběry železného šrotu, které provádíme pravidelně od osmdesátých let.
Samozřejmostí jsou tisíce brigádních hodin, které jsou odpracovány na různých prospěšných akcích. Snad největší byla stavba nové zbrojnice v roce 1973. Jejím vybudováním byla získána hodnota téměř 400 tisíc.(Tehdejší měsíční plat dělníka činil cca 2000,-Kč). V roce 1984 byla brigádně zbrojnice rozšířena. Na tuto přístavbu bylo od MNV uvolněno 500.000,- Kč. Poslední přestavby se zbrojnice dočkala v roce 2004. Stavbu provedla firma FRAGMENT za 9.300.000,- Kč. V naší činnosti nechyběly, ani nechybí zájezdy pořádané pro členy – např.zájezdy na plesy do Písku – Semice, poznávací zájezd na Šumavu, do pivovaru v Plzni, do vinných sklípků na Moravu, na výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích, apod.
Za svou činnost dostali mnozí naši hasiči čestné uznání SDH,čestné uznání MSH, medaile Za příkladnou práci, Za zásluhy, Za věrnost, odznak Sv.Floriána. Na valné hromadě v lednu 2005 byl náš sbor vyznamenán MSH hl.m.Prahy Medailí za zásluhy. Nejvyšší hasičské vyznamenání pro dobrovolného hasiče titul –Zasloužilý hasič – bude předán v květnu 2005 v Přibyslavi za dlouholetou činnost nejstaršímu členovi našeho sboru, čestnému předsedovi, panu Antonínu Dvořákovi . Jeho členství ve sboru je od roku 1948 a od roku 1951 do 1999 zastával přední funkce ve výboru. V minulém roce jsme společně oslavili jeho osmdesátiny. Ani dnes nezůstává stranou naší práce.
K prosinci roku 2004 měl náš sbor 69 mužů, 28 žen, 5 dorostenců a 28 dětí. Věříme, že mladí budou platnými nástupci a Sbor dobrovolných hasičů v Lipencích se bude stále rozvíjet.
A co na závěr? Snad citát z Památní knihy dobrovolného sboru hasičského v Lipanech po dvacetileté činnosti.
„ Než tolik jest zde uvésti, že sbor vždy, kdy jej povinnost volala, stál jako jeden z prvních na svém místě a vykonal vždy řádně to, co si zapsal do štítu, jako sbor dobrovolný, totiž přispěti bližnímu v době jeho neštěstí. Jest tudíž přáním, aby ti, kteří převezmou po nás sbor do rukou, který jsme zakládali, pokračovali s toutéž láskou a obětavostí, jakou vedeni byli jsme my a snad budou jim poměry příznivější a dovedou sbor náš k vyšší úctě k čemuž provoláváme ze srdce „ZDAR“.
Roky působení
Roky působení | STAROSTA | Roky působení | VELITEL | Roky působení | JEDNATEL |
1904 – 1905 | Křemen Václav | 1904 – 1906 | Štulík Jan | 1904 – 1904 | Holek Jaroslav |
1905 – 1906 | Vejvoda Josef | 1906 – 1907 | Vejvoda Josef | 1904 – 1906 | Šedivý František |
1906 – 1907 | Houdek Václav | 1907 – 1910 | Šafránek František | 1906 – 1907 | Dvořák Josef |
1907 – 1908 | Lebeda Alois | 1910 – 1914 | Štulík Jan | 1907 – 1914 | Kříž Josef |
1908 – 1910 | Štulík Jan | 1915 – 1925 | Liška Václav | 1919 – 1922 | Kříž Josef |
1910 – 1914 | Vyhnal František | 1925 – 1930 | Šupáček Oto | 1922 – 1922 | Šupáček Oto |
1915 – 1922 | Dvořák Josef | 1930 – 1931 | Beran František | 1922 – 1925 | Vainer Antonín |
1922 – 1925 | Šupáček Oto | 1931 – 1931 | Čepela Josef | 1925 – 1931 | Vejvoda Jaroslav |
1925 – 1930 | Liška Vratislav | 1931 – 1933 | Hradecký Karel | 1931 – 1931 | Hradecký Karel |
1930 – 1931 | Dvořák Josef | 1933 – 1934 | Liška Václav | 1931 – 1933 | Milota František |
1931 – 1933 | Vejvoda Josef | 1934 – 1935 | Beran František | 1933 – 1941 | Vejvoda Josef |
1933 – 1934 | Liška Vratislav | 1935 – 1942 | Hradecký Karel | 1941 – 1947 | Šedivý Antonín |
1934 – 1937 | Milota František | 1942 – 1946 | Beran František | 1947 – 1948 | Kříž Václav |
1937 – 1941 | Čibera Josef | 1946 – 1949 | Kapitán Bohuslav | 1948 – 1949 | Pecka Vladimír |
1941 – 1942 | Horký Václav | 1949 – 1949 | Kříž Václav | 1949 – 1951 | Vejvoda Václav |
1945 – 1946 | Dufek Antonín | 1949 – 1951 | Polcar František | 1951 – 1953 | Dvořák Antonín |
1946 – 1947 | Dvořák Josef | 1951 – 1953 | Mátl Bohumil | 1953 – 1960 | Polcar František |
1947 – 1948 | Číbera Josef | 1953 – 1962 | Kříž Václav | 1960 – 1961 | Bednář Josef |
1948 – 1949 | Vejvoda Josef | 1962 – 1967 | Procházka Karel | 1961 – 1984 | Dvořák Antonín |
1949 – 1951 | Dufek Antonín | 1967 – 1968 | Žák Karel | 1985 – 1986 | Jiříček Antonín |
1951 – 1953 | Milota František | 1968 – 1980 | Bednář Josef | 1987 – 1990 | Dvořák Antonín |
1953 – 1954 | Dufek Antonín | 1980 – 1990 | Košař Karel | 1991 – 1993 | Vladyková Zuzana |
1954 – 1957 | Bednář Josef | 1991 – 1993 | Vejvoda Jaroslav | 1994 -1995 | Dvořák Antonín |
1957 – 1959 | Dufek Antonín | 1994 – 1995 | Košař Karel | 1996 – dosud | Pavlíček Martin |
1959 – 1959 | Pagač Josef | 1996 – 2010 | Fatka Jan | ||
1959 – 1960 | Dufek Antonín | 2011- 2020 | Tomáš Zíma | ||
1960 – 1961 | Milota František | 2020 – dosud | Lukáš Rak | ||
1961 – 1966 | Dufek Antonín | ||||
1966 – 1980 | Pecka Vladimír | ||||
1980 – 1984 | Svoboda Petr | ||||
1985 – 1986 | Dvořák Antonín | ||||
1987 – 1997 | Jiříček Antonín | ||||
1998 – 1998 | Dvořák Antonín | ||||
1999 – 2000 | Kerbach Jan | ||||
2001 – 2002 | Krůta Karel | ||||
2003 – 2006 | Sieja Martin | ||||
2007 – dosud | Krůta Karel |